Kerala - jutekudde
Produktbeskrivning
Kerala är en kudde i naturmaterialet jute och vävtekniken gör att kudden nästan ser flätad ut. Kudden ger en rustik känsla och blir ett dekorativt inslag som passar på flera platser i hemmet.
Om Kilands Creation
Vi skapade Kilands Creation då vi såg att det saknades tidsenliga, prisvärda mattor med premiumkänsla på marknaden. Inom Kilands Creation designar och tillverkar vi mattor i samarbete med utvalda producenter och fabriker. Vi jobbar med naturmaterial så som ull, jute och bomull men även med noga utvalda syntetmaterial. Vi lägger stor vikt på hållbarhet i produktionen - både för människa och miljö. Läs mer och se alla mattor från Kilands Creation här.
Produktinformation
Artnr | 105880 |
---|---|
Storlek | 45x45 |
Material | Jute |
Tjocklek | ca 15-20 cm |
Tvättråd | Fläckar avlägsnas med en ren ljus frottéhandduk, lite ljummet vatten och milt rengöringsmedel. |
Hållbarhet
Vi på Kilands värnar om hållbarhet hela vägen från produktion till leverans, både ur ett miljömässigt och socialt perspektiv. Våra produkter är godkända enligt REACH, EU:s kemikalieförordning, och vi arbetar också med andra miljömärkningar för våra produkter. Här kan du läsa mer om hela vårt hållbarhetsarbete.